[induzy_vc_testimonial excerpt_length=”35″ text_align=”center” slide_opt=”on” slide_item=”1″ slide_item_tab=”1″ slide_item_autoplay=”on” slide_item_loop=”on” testimonial_layout=”1″ testimonial_items=”{“Enabled“:{“excerpt“:“Excerpt“,“thumb“:“Image“,“info“:“Client Info“},“disabled“:{“more“:“Read More“,“name“:“Name“,“designation“:“Designation“,“rate“:“Star Rating“}}”]

کانتینر حمل و نقل ISO

کانکس رستوران

ISO مخفف ” سازمان بین المللی استاندارد ” است و منظور از ” کانتینر های حمل و نقل ISO ” یعنی کانکس هایی که ابعاد آنها توسط این سازمان بررسی شده است. این آیین نامه ها به کانتینر ISO اجازه می دهد تا از هر نوع فضای حمل و نقل تا آنجا که ممکن است به نحو احسن استفاده کنند و کمک می کنند تا حمل و نقل کانتینرها آسانتر شود و این باعث می گردد تا بارگیری و تخلیه سریع تر انجام شود.

اندازه کانتینر ISO و ابعاد آن چیست؟

اندازه کانتینر ISO از ۲۰ تا ۵۶ فوت متغیر است، که متداول ترین اندازه ظروف آن ۲۰ و ۴۰ پا است. ابعاد این کانتینر عمدتا در عرض ۸ فوت اندازه گیری می شود، با این حال، تعداد کمی کانکس هم وجود دارد که بیش از این اندازه گیری می کند. این ابعاد در دو محدوده قرار می گیرد.

حروف ” C ” ، ” D ” ، ” E ” و ” F ” آن کانتینر ISO را بزرگتر از ۸ پا، اما کمتر از ۸٫۲ پا مشخص می کنند. کانتینر ISO بزرگتر از علامت ۸٫۲ پا با حروف ” L ” ، ” M ” ، ” N ” و ” P ” مشخص می شود.

ارتفاع کانتینر ISO 8 فوت ۶ اینچ را اندازه می گیرد، اما چند مدل در ارتفاعات دیگر نیز موجود است، از ۴ فوت تا  ۹ فوت و تا ۶ اینچ. کانتینرهایی که ۹ فوت یا ۶ اینچ اندازه دارند، کانتینر” ارتفاع بلند ” یا ” مکعب زیاد ” نامیده می شوند.

ظروف بلند ۴ پا و ۴ فوت ۶ اینچ ممکن است کانتینر ” نیمه ارتفاع ” نیز نامیده شود. بعنوان مرجع، در اینجا لیستی از اندازه و ابعاد استاندارد کانتینر ISO آورده شده است.

اندازه استاندارد کانتینر ISO
طول
۲۰ پا
۲۴ پا
۲۸ پا
۴۰ پا
۴۴ پا
۴۵ پا
۴۶ پا
۵۳ پا
۵۶ پا
ابعاد استاندارد استاندارد کانتینر ISO داخلی برای بیشتر کانتینرها (۲۰ پا ، ۴۰ پا ، ۴۰ فوت مکعب بلند و مکعب ۴۵ پا)

قد
۸ فوت ۶ اینچ
۹ فوت ۶ اینچ
عرض
۸ پا

ISO از کجا شروع شد؟

سازمان بین المللی استاندارد در سال ۱۹۴۶ آغاز شد، هنگامی که نمایندگان ۲۵ کشور مختلف در لندن در انیستیتوی مهندسین عمران با یکدیگر ملاقات کردند و تصمیم به ایجاد یک سازمان بین المللی جدید گرفتند که رسالت آن ” تسهیل هماهنگی بین المللی و اتحاد استانداردهای صنعتی ” بود. همچنین در ۲۳ فوریه ۱۹۴۷ ، این سازمان جدید موسوم به ISO  رسماً همین کار را انجام داد.

 از آنجا که ” سازمان بین المللی استاندارد ” باید به زبان های مختلف مانند IOS به انگلیسی، OIN به زبان فرانسه و غیره کلمات متفاوتی داشته باشد، بنیانگذاران ISO در مورد شکل کوتاه نام سازمان ” ISO ” توافق کردند. آنها آن را از ” isos ” یونانی، به معنی برابر گرفتند. بنابراین مهم نیست که در کدام کشور یا با چه زبانی هستید، ISO همیشه ISO است.

تفکیک انواع و کدهای کانتینر ISO

شناسایی استاندارد کانتینر های حمل و نقل بین مدلی ” ISO 6346: 1995 ” است. این سیستم شناسایی برای نشان دادن منحصر به فرد بودن استفاده می شود. کد را می توان به سه قسمت تقسیم کرد. کد ( ISO 6346 BIC )، اندازه و نوع کد و علامت های اختیاری.

نمودار اعداد موجود در یک کانتینر حمل و نقل و معنی آنها

کد ISO 6346 BIC صاحب کانتینر، گروه محصول و همچنین یک سریال و شماره رقمی منحصر به فرد را شناسایی می کند که کانتینر خاص را مشخص می نماید. کد مالکیت سه رقم اول است. این مخفف خاص در Bureau International des Containers et du Transport Intermodal به ثبت رسیده است تا مطمئن شوید که هر شرکتی کد منحصر به فرد خود را دارد.

گروه محصولات ” U ” برای تمام ظروف intermodal استفاده می شود در حالی که ” J ” برای اتصالات تجهیزات استفاده می شود و ” Z ” شاسی یا فریم هایی را برای حمل کانتینر میانی استفاده می کند. شماره سریال یک کانتینر خاص را مشخص می کند و می توان با استفاده از علامت چک، از آن عبور کرد.

بنابراین امیدوارم اکنون متوجه شوید که وقتی شخصی می گوید ISO یا وقتی ” Container ISO ” را در اینترنت می خوانید چه معنایی دارد. این تنها راهی است که از طریق آن می دانیم کانتینر استاندارد شده است و به ما اجازه می دهد تا ابعاد کانتینر را برای اندازه های مختلف کانتینر موجود در نظر بگیریم.

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*

    میتونم کمکتون کنم؟همین الان با من صحبت کن