[induzy_vc_testimonial excerpt_length=”35″ text_align=”center” slide_opt=”on” slide_item=”1″ slide_item_tab=”1″ slide_item_autoplay=”on” slide_item_loop=”on” testimonial_layout=”1″ testimonial_items=”{“Enabled“:{“excerpt“:“Excerpt“,“thumb“:“Image“,“info“:“Client Info“},“disabled“:{“more“:“Read More“,“name“:“Name“,“designation“:“Designation“,“rate“:“Star Rating“}}”]

کانکس

کانکس , کانکس فروشگاهی , کانکس سیار , کانکس پیش ساخته

اصطلاح کانکس ، به بنای قابل حمل تعلق میگیرد. در واقع وجه متمایز یک بنای سنتی و کانکس قابلیت حمل آنها است که معمولاً در مکان‌هایی با عدم قابلیت ساخت و ساز از آنها استفاده می‌شود.
کانکس‌ها به دو دسته ثابت و چرخ دار تقسیم می‌شوند، نمونه چرخ دار آنها به طور دائم در حال جابجایی است اما نمونه‌های ثابت برای یک مدت زمان خاص در یک مکان باقی می‌مانند. مواد اولیه به کار رفته در اینها عموماً فلز است که بیشتر اسکلت و بدنه را تشکیل می‌دهد، و بدنه و سقف آنها معمولاً از ساندویچ پنل ساخته می‌شوند تا عایق صوتی و حرارتی مناسبی برای فضای داخلی آنها ایجاد نماید. این نوع  به کانکس پانلی معروف است.

کانکس در تعریف کلی عبارت است از یک سازه پیش ساخته که در زبان های مختلف به آن shelter و به انگلیسی conex گفته می شود. کانکس دارای کاربرد های مختلفی بوده اما ایده اولیه آن برای استفاده به عنوان سکونت گاهی موقت که بصورت سریع ساخته و در محل مستقر شود بوده است که با گذشت زمان کاربری هایی مانند فروشگاهی و خدماتی نیز به آن افزوده شده است.

در ایران استفاده از اینها ، کاربردهای مختلفی دارد که یکی از مهمترین آنها استفاده برای اسکان سریع آسیب دیدگان زلزله می باشد که در زلزله پائیز سال ۱۳۹۶ کرمانشاه این موضوع بسیار مورد توجه قرار گرفت و خیرین زیادی گرد هم آمده و یک کمپین برای جمع آوری کمک های مردمی برای خرید کانکس و اهدا به شهر کرمانشاه تشکیل دادند.

  • کانکس به دلیل قابل حمل بودن مزایای بسیار زیادی در مقایسه با ساختمان‌های سنتی دارد که در زیر به چند مورد اشاره شده است.
  •  قابلیت فروش مجدد مستقل از زمین در مقایسه با بناهای سنتی که خرید و فروش آن وابسته به زمین محل ساخت آنها است.
  • چون به صورت انبوه در کارخانه‌ها ساخته می‌شود ساخت آنها سریع و مقرون به صرفه است.
  • مقاومت بسیار بالا در مقابل زلزله، از ویژگی‌هایش می‌باشد.

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*

    میتونم کمکتون کنم؟همین الان با من صحبت کن